POS systems / Bakeries
Bakery POS System in the Philippines
The bakery POS that costs every piece from its recipe
Flour, butter and egg prices change with every delivery. Payspace keeps a running average cost for each ingredient, so the cost of every ensaymada and loaf stays current, and you can see which ones are worth baking.
What makes running bakeries hard
Ingredient prices that keep moving
Butter and eggs cost more this month than last. Your prices may not have caught up.
Waste you never see
Unsold and day-old bread is a real cost. If it isn't recorded, it looks like the stock simply disappeared.
Batch recipes, per-piece sales
You bake by the batch but sell by the piece, so the cost per piece takes a bit of maths.
How Payspace helps
Per-piece recipe costing
Enter what one piece uses. Payspace keeps the cost current as you receive ingredients at new prices, using a weighted average.
Waste and spoilage
Record unsold, damaged or expired items as waste, so the stock ledger explains every missing piece.
Margin flags
Any product that falls below your target margin is flagged on the dashboard, so you know what to reprice.
Bakery template
Start from a ready bakery catalog, or import your products from a spreadsheet.
Quick counter checkout
Big tiles for your best sellers, search for the rest, and cash, GCash, Maya or card.
Receipts your way
Print on 58 mm or 80 mm thermal paper, or share a digital receipt link.
See the profit on every item
One cheese ensaymada. Divide your batch recipe by the number of pieces it makes, then cost each ingredient.
| Item | Used | Bought as | Cost |
|---|---|---|---|
| Bread flour | 40 g | ₱1,300.00 / 25 kg sack | ₱2.08 |
| Butter | 12 g | ₱560.00 / 1 kg | ₱6.72 |
| Sugar | 10 g | ₱80.00 / 1 kg | ₱0.80 |
| Egg | 0.25 pc | ₱270.00 / tray of 30 | ₱2.25 |
| Grated cheese | 8 g | ₱420.00 / 1 kg | ₱3.36 |
| Paper wrapper | 1 pc | ₱120.00 / 100 pcs | ₱1.20 |
| Cost per item | ₱16.41 | ||
| Selling price | ₱45.00 | ||
| Price without 12% VAT | ₱40.18 | ||
| Profit per item | ₱23.77 | ||
| Gross margin | 59.2% | ||
At a 60% target margin, this ensaymada would be flagged. A ₱48 price, or a little less butter, brings it back above target. Prices are examples.
Questions from bakeries
- Can I record day-old or unsold bread?
- Yes. Record it as waste. It comes off your stock through the ledger, so your on-hand numbers stay right and you can see how much you throw away.
- How do I cost a batch recipe per piece?
- Divide each ingredient in the batch by the number of pieces it makes, and enter those per-piece amounts as the recipe. Our batch costing guide walks through it.
- Do I need special hardware?
- No. Any tablet, phone or laptop with a modern browser works. USB barcode scanners and thermal receipt printers work through the browser.
Guides for bakeries
Costing and pricing
How to cost a bakery recipe per piece (batch costing made simple)
Cost a whole batch, divide by the pieces you can sell, and check the margin: a worked ensaymada example for bakeries, with waste and price changes included.
· 5 min read
Costing and pricing
Markup vs margin: how to price drinks and pastries for profit
The difference between markup and margin, a conversion table, and a simple formula to price any item from a target margin, with VAT done correctly.
· 4 min read
Tax
How to compute 12% VAT from a VAT-inclusive price
The formula for taking 12% VAT out of a Philippine retail price, a ready reference table, the common 12% mistake, rounding, and why margins must exclude VAT.
· 4 min read
